Black Friday: Zľava 21% na všetko s kupónom "Black21"

Viete čo nosíte? Aj toxické látky v oblečení môžu ohroziť Vaše zdravie

Tip pre Vás:

Vypočujte si viac o Spánku, Zdraví a o Mozgu v našom odbornom Podcaste Spi a Ži.

Ak chcete byť fit a najmä zdravý, začnete cvičiť, viac sa hýbať a prejdete na zdravú stravu. Tieto aspekty (aspoň ich základy) má zvládnuté takmer väčšina z nás. No nastal čas posunúť zdravie na vyššiu úroveň. Nie je jedno čo na sebe nosíte. Nezabúdajte na toxické látky v oblečení.

Viete prečo by ste nemali podceňovať toxické látky v oblečení?

Pretože oblečenie máte nonstop na sebe. Koľko času chodíte úplne nahý? Pravdepodobne veľmi málo a to znamená, že vy, vaše telo, koža, krvný obeh… je v kontakte s oblečením až príliš dlho na to, aby ste to nemuseli riešiť.

Termoprádlo, vianočné svetre, pančuchové nohavice… tieto všetky veci sú vyrobené zo syntetických materiálov. Aj keď vyzerajú dobre a pohodlne, pre naše celkové zdravie môžu byť nebezpečnéSpôsobujú rad problémov – od nepríjemných zápachov až po vyrážky, začervenania, nevoľnosť či iné komplikácie. Máte akné, ekzémy, rosaceu… alebo ste silný alergik? Zpozornite a začnite vyberať múdro. Pamätajte, chemikálie v syntetických tkaninách rozhodne nie sú najlepšími spoločníkmi pre našu pokožku.

Tip: Aké spodné prádlo by ste mali nosiť?

Ktorým textíliám je lepšie sa vyhnúť?

  1. Polyester

Polyester je jedným z najpopulárnejších a najpoužívanejších syntetických vláken vôbec. Aj keď sa môže vyrábať so zmesou prírodných zložiek (napríklad bavlna, ktorá zabraňuje prílišnému krčeniu a trhaniu) jeho vplyv na naše zdravie môže byť aj napriek prímesi prírodnej bavlny  škodlivýPri nosení polyesteru sa  našej pokožke ťažko dýcha. Pri zvyšujúcej sa telesnej teplote navyše dochádza k uvoľňovaniu chemikálií z tejto látky, ktoré sa neskôr absorbujú do kože. Preto nie je vhodné nosiť polyesterové oblečenie najmä v lete.

Čo spôsobuje nosenie polyesterového oblečenia? Celý rad problémov a podráždení, ako sú vyrážky, svrbenie, sčervenanie, ekzém a dermatitída.

  1. Rayon (Viskóza)

Rayon (viskóza) je vlákno vyrobené z celulózy, ktorá sa chemicky získava z drevnej buničiny. Nielenže je výroba tohto materiálu nebezpečná, ale jeho nosenie môže byť pre človeka zdraviu škodlivé. Rayon môže emitovať toxické látky, ktoré spôsobujú nevoľnosť, bolesti hlavy, svalov a hrudníka, zvracanie či nespavosť. Ďalším problémom je jeho výroba, ktorá výrazne znečisťuje životné prostredie.

  1. Nylon

Ponožky, spodná bielizeň, pančuchy a iné odevy, ktoré nosíme často aj každý deň, sú vyrobené z nylonu. Fakt, že je trvácny a jeho výroba nie je nákladná z neho robia obľúbenú tkaninu. Pre našu pokožku však nylon nie je najlepšou voľbou. Oblečenie vyrobené z nylonu neabsorbuje pot, čo môže spôsobiť nepríjemný zápach a kožné infekcie. Navyše je látka počas výroby častokrát bielená a farbená rôznymi toxickými chemikáliami.

korytnaccka v oceane
  1. Akryl

Akrylové tkaniny sú vyrobené z akrylonitrilu (karcinogén a mutagén). Vystavenie tejto látke nám môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy, keďže časť akrylonitrilu sa pokožkou môže za určitých podmienok absorbovať do tela. Zpozorovať môžete bolesti hlavy, nevoľnosť, závraty, sťažené dýchanie, slabosť končatín a mnoho ďalších. Výroba akrylu tiež značne znečisťuje životné prostredie.

  1. Spandex/lycra/elastan

Tieto druhy textílii sú mimoriadne pružné a vyrába sa z nich veľa tesných a obtiahnutých odevov, ako sú športové podprsenky, legíny, tričká, tvarovacie spodné prádlo, pančuchy, bikiny atď. Rovnako ako iné syntetické látky, aj ony sú vyrobené zo škodlivých chemických látok ako je napríklad polyuretán (karcinogén). Dlhodobý kontakt s týmito tkaninami nám teda môže spôsobiť prinajmenšom podráždenie pokožky (napr. dermatitída).

Predstavili sme Vám len zopár nezdravých ba až škodlivých materiálov. Pamätajte, že sme sa zamerali na konkrétne výsledné materiály, opomenuli sme ich získavanie a výrobu, ktorá môže prinášať riziká navyše.

TIETO MATERIÁLY SÚ NIE LEN ŠKODLIVÉ ALE AJ VÝRAZNE NEEKOLOGICKÉ !!!

Na kompenzáciu Vám prinášame zoznam tkanín a textílií, ktoré sú naopak vhodné a bezpečné

bavlna

Bavlna: je priedušná, absorbuje pot z pokožky, v lete chráni pred teplom a v zime pred chladom,  za určitých podmienok je aj hypoalergénna ( závisí od druhu, čistoty výroby atď). Je to jedna z lepších dostupných zdravých alternatív.

Merino vlna: ide o prírodný materiál regulujúci teplotu a vlhkosť, ktorý ani časom nestráca tvar. Je mäkká, ľahká a ponúka tiež prirodzenú ochranu pred UV žiarením! Dobrou alternatívou môže byť aj vlna z alpaky.

Kašmír: Jedná sa o veľmi vzácny a cenný materiál. Na vytvorenie hladkého hodvábneho pocitu kašmíru sa nepoužívajú žiadne ťažké chemikálie a jeho kontakt s pokožkou je veľmi príjemný.

Konope: tento textil slúžil ľuďom tisíce rokov. Je známy svojou pevnosťou a odolnosťou. Ide o najlepší prírodný materiál čo sa týka udržania tvaru, keďže sa takmer vôbec nerozťahuje. Navyše, čím viac ho nosíte, tým je mäkší a príjemnejší na pokožke.

Hodváb: táto mäkká tkanina má nielen luxusnú štruktúru, ale aj veľa zdravotných výhod! Môže spomaliť starnutie, pomôcť s ekzémom a astmou, má antimykotický účinok, pomáha predchádzať alergiám a zlepšuje spánok! 

Prírodný, zdraviu prospešný a ekologický!!!  

Bambus: táto zaujímavá, nová alternatíva k tradičným prírodným tkaninám je rovnako mäkká a hladká ako iné prírodné látky a navyše tiež hypoalergénna, vysoko priedušná a termoregulačná. Z pokožky absorbujú vlhkosť ešte lepšie ako bavlna a taktiež chránia pred UV lúčmi. Výhodou je aj to, že tento materiál je biologicky odbúrateľný.

Ľan: ide o veľmi pohodlný a odolný materiál. Starostlivosť oň je pomerne jednoduchá, vďaka čomu je vhodný naozaj na každé ročné obdobie. Rovnako ako iné prírodné textílie, má taktiež hypoalergénne vlastnosti a umožňuje Vašej pokožke dýchať. Kvalitne spracovaný ľan bude príjemný na koži.

Viac článkov z kategórie "Nezaradené"