Hodváb na vlasy a kožu – prečo používať hodvábnu obliečku

Tip pre Vás:

Vypočujte si viac o Spánku, Zdraví a o Mozgu v našom odbornom Podcaste Spi a Ži.

Prečo si ľudia po celom svete obľúbili hodvábne doplnky, a prečo sa hodváb stal jedným z najvyhľadávanejších materiálov na spanie? Prečo by ste mali používať hodvábnu obliečku aj vy ?

Morušový hodváb – výhody si prečítate tu ☟ :

  • hypoalergénny
  • pomáha predchádzať vzniku vrások
  • nepohlcuje teplo – neprehrieva sa a vy sa potíte menej dokonca aj v lete
  • zabraňuje vzniku spánkových vrások
  • antibakteriálny – udržuje zdravý povrch
  • zabraňuje nadmernému vypadávaniu vlasov
  • 100% prírodný , netoxický, bez chemikálií
  • anti-statický a jemný
  • ideálny pre každý typ pleti
  • vhodný pri akné, ekzémoch a iných kožných ochoreniach či zápaloch

ďalej si zatočí  aj s nepoddajnými alebo kučeravými vlasmi. Vyzerá luxusne, je čistý, bez zápachov a nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Prácu na vás urobí za vás – stačí sa len uvoľniť a dobre sa na ňom vyspať – s tým vám takisto pomôže, najmä ak je v noci nad 25°C a vy hľadáte posledné chladné miesta na vankúši. To a mnoho ďalších výhod, ktoré morušový hodváb preukázateľne prináša, sa dozviete v článku.

Už dávno si ho zamilovali ľudia po celom svete. V súčasnosti na neho nedajú dopustiť modelky, vizážisti či dermatológovia a to nielen vďaka elegantnej príťažlivosti alebo luxusnému pocitu, ktorý hodváb prináša. Okrem toho, že vašej spálni dodáva luxusné vibrácie, hodvábne textílie sú plné benefitov pre vašu krásu a zdravie.

revolucia v ramci zdravia a krasy

Bežné obliečky na vankúše sú vyrobené z obyčajnej bavlny (často ani nie FairTrade). Bavlnené obliečky na vankúš síce nie sú drahé, ale nízka cena, ktorú za ne platíte, je zároveň cena vašej pokožky a vlasov. Prechod z bavlnenej obliečky na obliečku z morušového hodvábu prináša zázraky nielen pre vaše vlasy a pokožku, aj váš spánok získava nový rozmer.

Takže, bez zbytočných a prázdnych slov, poďme sa pozrieť na top 10 výhod hodvábnej (mulberry) obliečky na vankúš a jej vplyv na pokožku a vlasy:

1. Nádherné vlasy, ráno aj po celý deň – spánok ich vám už nezničí

Zauzlené, rozstrapatené, elektrizujúce vlasy dokážu skomplikovať inak príjemné ráno. Ľudia s dlhými, kučeravými vlasmi a vlastne všetci by sme o to vedeli povedať svoje. Ranné rozčesávanie vlasov, ktoré boli večer čerstvo umyté a uhladené, zabolí. Najmä keď spočítate koľko vlasov vám vypadlo – o koľko vlasov ste zbytočne prišli. Vaša obliečka na vankúš však môže byť skutočne zodpovedná za tieto nepríjemnosti, ktorými sa ráno zobudíte. Ak spíte na vankúši z bavlny, jeho výmena za vankúš z hodvábu vám pomôže udržať vlasy pod kontrolou.

Na rozdiel od bavlny je hodváb pevne tkaný, čo vytvára obliečke extrémne hladký povrch. Elegantný povrch 100% morušového hodvábneho vankúša znižuje trenie medzi vašimi vlasmi a materiálom =  menšie zauzľovanie vlasov, žiadne strapaté vlasy, menej vypadnutých vlasov a viac času ráno pre vás.

2. Menšie poškodenie vlasov, menej vypadnutých vlasov / zdravšie a hustejšie vlasy

Zobudili ste sa niekedy na vankúši plnom vašich vypadnutých vlasov? Na vine môže byť obliečka.

Hoci sa bavlna zdá na prvý ohmat mäkká a jemná, spôsob, akým je tkaná, spôsobuje, že sa vaše vlasy ľahko prepletú s materiálom, a takto zovretý vlas sa pri jemnom pohybe ľahko vytrhne. Keď sa v noci pohybujete, obliečka z bavlneného vankúša takisto ťahá za jednotlivé časti vlasov, čo spôsobuje ich zlomenie v oslabených miestach.

Morušový hodváb – veľmi jemné proteínové vlákno, ktoré je napevno tkané, umožňuje vašim vlasom hladko sa kĺzať po vankúšovom obale, nezachytáva vlasy a zatiaľ čo spíte, zmierňuje zlomenie vlasov a rozštiepené končeky. Vlasy neodolávajú žiadnym nástrahám, naopak v noci regenerujú.

3. Udržuje pokožku a vlasy hydratované

Vaša pokožka obsahuje v priemere 30 – 45% vlhkosti. Udržiavanie tejto vlhkosti vnútri pokožky je nevyhnutné pre zdravú, žiarivú a vitálnu pleť. Pod pojmom hydratácia pleti si každý z nás predstaví najmä dostatočný pitný režim a kvalitný hydratačný krém. Máte pravdu, tieto veci pleti výrazne pomáhajú. Málokto si je však vedomý toho, že obliečka vankúša, na ktorej spávate, rozhoduje o tom, koľko hydratácie (večerného krému a iných) ostane vo vašich vlasoch a pleti .

Bavlna je sama o sebe materiál, ktorého prirodzenou funkciou je absorbovanie vlhkosti – čo nie je prospešné ani pre vaše vlasy, ani pokožku. Kaderníci upozorňujú, že vlasy a účesy s nedostatkom hydratácie pôsobia mdlo, sú krehké a majú tendenciu strácať svoj tvar oveľa rýchlejšie.

Morušový hodváb je oveľa menší absorbent vzhľadom na hydratáciu. Vďaka tomu, že ide o oveľa menej savý materiál ako iné textílie (ktoré vám počas spánku absorbujú vlhkosť z vašich vlasov a pokožky), spaním na morušovom hodvábe získate hydratovanejšiu, vitálnejšiu a krajšiu pokožku.

clanok hodvab na vlasy zvysenie ucinok ser scaled 1

4. Znásobuje účinky hydratačných krémov, masiek na vlasy a iných kozmetických produktov – prečo používať hodvábnu obliečku

Neabsorbujúce vlastnosti hodvábu pomáhajú nielen pri zachovaní prirodzenej vlhkosti vlasov a pokožky, ale rovnako to platí aj pri zachovávaní kozmetických prípravkov v pleti a vo vlasoch. Pomyslite si na všetky pleťové krémy a vlasové séra, ktoré si aplikujete večer pred spaním. Ak spíte na obyčajnom materiáli, vankúš absorbuje veľké množstvo produktov, ktoré pridávate na pokožku a vlasy každú noc! Nevyživujete vašu pleť a vlasy, ale vašu obliečku.

Prečo používať hodvábnu obliečku radšej ako bavlnenú ?

Pretože hodváb neabsorbuje vlhkosť ako bavlna a iné látky, spánok na 100% hodvábnom vankúši zaistí, že všetky výrobky, ktoré si nanesiete na pokožku alebo vlasy pred spaním, zostanú celú noc tam, kde majú. Hydratácia sa dostane na tie správne miesta (vlasy a pokožka – nie obliečka na vankúš) a vaša investícia do kozmetických produktov sa vám mnohonásobne vráti.

clanok hodvab na vlasy zvysenie ucinok ser scaled 1

5. Pomáha predchádzať vráskam

clanok hodvab na vlasy umiestnenie pri bode vrasky

Prečo používať hodvábnu obliečku v rámci antiagingu ?

Obliečky na vankúš z morušového hodvábu zachovávajú vlhkosť pleti a zabraňujú jej otláčaniu, čo ju vedie k zdravšej a pružnejšej pokožke. Hydratačné vlastnosti hodvábu spolu s jeho extrémne jemným, kĺzavým povrchom pomáhajú zlepšovať vašu pleť, znižujú začervenanie pokožky a z dlhodobého hľadiska dokonca pomáhajú predchádzať vráskam!

Naša tvár je vystavovaná nepríjemným tlakom už len vďaka tomu, že každý z nás spíme na nejakej preferovanej strane. Tomuto sa síce nevyhneme, ale pomôžme pleti a vlasom. Vyberajme si materiály, ktoré buď nezanechávajú žiadne negatíva na našej pleti, alebo siahnime po tých, ktoré nám dokonca pomáhajú byť zdravšími a krajšími bez námahy.

6. Neničí vašu pleť počas spánku a nespôsobuje „sleep wrinkles“. Prečo používať hodvábnu obliečku ? Vyhnete sa vráskam.

Ak už poznáte pojem „sleep creases“ alebo „sleep wrinkles“, máme pre vás dobrú správu. Aj s týmto vám vie morušový hodváb pomôcť.

(„sleep wrinkles“ – sú  vrásky, ktoré vznikajú na našej tvári, nie starnutím, ale vytváraním neprirodzeného tlaku na určité miesta na pokožke počas spánku)

Počas spánku tlačíme tvárou na povrch vankúša. Väčšina z nás sa ráno budí s menšími a niekedy aj väčšími otlačeniami na pokožke. Veď to poznáte, keď ráno vstanete a na vašej tvári si všimnete „pokrčenú“ pokožku. Síce do niekoľkých minút po prebudení vám to zmizne, ale problém to predstavuje z dlhodobého hľadiska. Vytváraním tlaku na rovnaké miesta na tváre, počas niekoľkých rokov predstavuje problém najmä vtedy, keď človek stárne a pokožka stráca elasticitu.

Morušový hodváb sa nekrčí, neskladá, jeho povrch je kĺzavý a jemný. Pleť sa po ňom jemne kĺže a plynule počas spánku posúva, čo vám poskytuje prevenciu voči akýmkoľvek otlakom spôsobeným počas spánku. Už žiadna pokrčená pokožka.

7.  Regulujte telesné teplo – zabudnite na nočné potenie sa. 

Nie je nič horšie, ako keď sa ráno zobudíte mokrí, prepotení a veci okolo vás sú takisto nasiaknuté potom. Alebo predsa len existuje ešte niečo horšie – keď sa v lete potíte a kvôli horúčave neviete ani zaspať.

Ak ste sa s podobnými scenármi už niekedy v živote stretli, môžete sa uvoľniť, pretože obliečky z morušového hodvábu vám v noci pomáhajú zabrániť nepríjemnému poteniu.

Na rozdiel od mnohých iných textílií, hodváb sám o sebe nie je zahrievacia látka – nevytvára teplo a neprehrieva váš organizmus ani v lete. Naopak hodváb reguluje teplotu prirodzene. Tkanina v 100% morušovom hodvábe ľahko dýcha (je prievzdušná), vďaka čomu si udržuje relatívne stálu teplotu celú noc. V praxi to znamená, že už v noci nemusíte hľadať posledné chladné miesta na vankúši, nemusíte ho otáčať na druhú stranu, aby ste sa schladili.

V noci vám to výrazne pomôže zlepšiť kvalitu spánku a vy sa prebudíte svieži a pripravení na nový deň.

8. Hodváb vám pomáha aj pri akné

Síce hodvábne obliečky nedokážu úplne vyliečiť akné, no určite vám môžu pomôcť pri ich prevencii. Bavlna je tkanina, ktorá absorbuje všetko – vrátane rôznych olejov, potu, make-upu, vlasových prípravkov, či pleťových krémov! Ak spíte na vankúši z bavlny, všetky pozostatky z týchto ingrediencií sa noc po noci zabudovávajú do vlákien textílie a vy sa s tým stretávate stále dookola, každú noc, čo nie je ani náhodou vhodné pre 100% zdravú pleť, nehovoriac o pleti, ktorá akýmkoľvek spôsobom trpí (akné, ekzémy, rosacea a iné) 

Prečo používať hodvábnu obliečku? Roky ste sa trápili s akné a nič pomaly nepomáhalo? Máte možnosť to zmeniť práve teraz. Nečakajte a kúpte si hodvábnu obliečku ihneď.

Na povrchu obliečky na vankúš sa môžu hromadiť látky (toxické chemikálie, konzervanty, látky na báze silikónov a iné),  ktoré spôsobujú rôzne zápaly pokožky, vyrážky a iné nepríjemnosti.

Znie to dosť zle, však? Ale to nie je všetko.

clanok hodvab na vlasy a kozu ako sa pise o bakteriach scaled 1

Nezabúdajte, že obliečky na vankúše z bavlny a iných látok neregulujú teplotu efektívne a spôsobujú prehrievanie pokožky. Zakaždým, keď sa v noci príliš prehrejete a spotíte, všetok pot sa nasaje do obliečky vankúša a to vedie k rastu baktérií (odkaz – štúdia).

To však neplatí pre 100% morušový hodvábny vankúš. Pretože hodváb ani náhodou nie je absorpčný materiál, vlhkosť (krémy, séra a iné)  sa nevstrebávajú do obliečky. Kedže nedochádza k hromadeniu nečistôt viazaných vo vlhkosti, ani rastu baktérií, spánok na vankúši z hodvábu pomáha udržať póry čisté a akné na uzde, nespôsobuje zápaly a je perfektným hygienicky čistým materiálom.

9. Znížte expozíciu chemikáliám 

V dnešnej dobe sme chemikáliám vystavovaní všade, dokonca aj v obliečke na vankúš. Najbežnejšie látky používané pri výrobe obliečok na vankúše sa vyrábajú zo surovín, ktoré obsahujú pesticídy, herbicídy alebo iné umelé chemikálie.

Čistý, nezávadný, prírodný materiál je obliečka na vankúš zo 100% morušového hodvábu – najkvalitnejší hodvábny vankúš na trhu. Obliečka na vankúš z morušového hodvábu je vyrobená z kokónov priadky morušovej, ktoré sa prirodzene vyrábajú v starostlivo monitorovanom prostredí. Priadky sú kŕmené čistou a kontrolovanou stravou listov morušovníka. Silné, ľahké a zároveň hladké nite z hodvábu, ktoré sú používané na výrobu obliečok na vankúš neobsahujú žiadne škodlivé chemikálie, nie sú farbené toxickými farbami a bonusom je aj fakt, že nielen pri výrobe, ale už na počiatkoch vzniku hodvábnych vlákien boli zavedené princípy a spôsoby, vďaka ktorým je morušový hodváb čisto prírodný. Príroda si ho vyrobila sama, nikto do jeho procesov nemusí zasahovať chemikáliami. Ani finálna verzia produktu nepotrebuje chemické úpravy vďaka tomu, že hodváb je ako jediný materiál – proteínové vlákno.

10. Zabráňte alergickým reakciám. Prečo používať hodvábnu obliečku ak ste alergik a astmatik? 

Keďže obliečka na vankúš zo 100% morušového hodvábu obsahuje 0% = absolútne žiadne chemikálie a ide o čistý produkt, je takisto hypoalergénna. Navyše napevno tkané hodvábne vlákna v skutočnosti odpudzujú mnoho alergénov vrátane roztočov, prachu, kvasiniek, plesní a peľu.

Hypoalergénne vlastnosti môžu pomôcť ľuďom s kožnými chorobami, ako je ekzém, ale aj alergikom, ktorých trápia červené oči a iné alergické prejavy. 

Ak sa rozhodnete kúpiť si hodvábnu obliečku na vankúš, uistite sa, že kupujete obliečku na vankúš so 100% morušovým hodvábom. 

Rada na záver: Satén nie je hodváb. Nedajte sa oklamať! 

Satén je syntetická, luxusne vyzerajúca látka, ktorá ale nedosahuje kvality hodvábu. Satén, má niektoré výhody, ktoré bavlnené a iné obliečky na vankúš nemajú. Pokiaľ však ide o čistotu materiálu a obmedzenie vystavenia sa chemickým látkam, hodváb je jednoznačný víťaz spomedzi látok, ktoré chcete mať vo vašej spálni. Satén je vyrobený zo syntetických vlákien, hodváb je čisto prírodný. Na rozdiel od synteticky vyrábaných saténových vankúšov, vankúše z hodvábu – najmä morušový vankúš – obsahujú „nulové alergény“. Satén je umelý materiál, a preto nedosahuje kvality hodvábu. Prečo používať hodvábnu obliečku ? Pretože z každej strany prináša množstvo benefitov a hojnosti pre vás a vaše zdravie. Zabudnite na satén.

Viac článkov z kategórie "O hodvábe"