Ako zaspať pred náročným alebo významným dňom?
Toto je otázka, ktorá trápi väčšinu populácie. Problémy so spánkom sú pred veľkou udalosťou u ľudí bežné. Zažiť ste to mohli už dokonca v detstve. Pamätáte si noc pred vašimi narodeninami alebo noc pred Štedrým dňom? To vzrušenie, radosť a napätie z darčekov vám síce možno pokazili spánok, ale určite nie náladu. Deti tieto občasné bezsenné noci neriešia. A už vôbec nad tým nerozmýšľajú v štýle: „Zajtra je Štedrý deň. Pre moje zdravie a mentálnu pohodu je nevyhnutné, aby som sa vyspal.“ 🙂 Možno preto sa im to nedeje tak často, ako dospelým. Nemajú z toho stres, strach a ak sa taká noc aj vyskytne, jednoducho ju dospia a idú ďalej. Nerozmýšľajú nad tým, ako zaspať.
Horšie to však je, keď vyrastieme. Vyspať sa pred svadbou, skúškou, štátnicami, pohovorom, cestovaním alebo iným významným momentom sa stáva takmer nemožné. Neplatí to síce pre každého rovnako, ale väčšina z nás to pravdepodobne zažíva…
V článku sa dozviete, ako zaspať vždy a všade
Teda, aby som bola konkrétnejšia, existujú tri typy ľudí
- Tí, ktorí majú so spánkom v takýchto dňoch problém.
- Tí, ktorí to absolútne neriešia a spia skvelo kedykoľvek a kdekoľvek.
- Tí, ktorých stres uspáva (aj takí ľudia sa nájdu).
Napríklad ja som mala vždy ten najlepší spánok deň pred skúškou. 😀 Stres ma z nejakého zvláštneho dôvodu uspával. Možno to bolo to tým, že som spánok využívala ako formu dovolenej prokrastinácie. Je totiž rozdiel, či si v náročnom období, v ktorom máte veľa práce, pozriete film alebo si idete pospať. Spánok je vždy ospravedlniteľný.
No väčšina ľudí má práve opačný problém – hlava sa nevie zastaviť a spánok neprichádza.
To, že pred špeciálnym dňom nevieme zaspať je normálne, ale nemusí to tak vôbec byť.
Náš pohľad na danú situáciu, životnú udalosť a aj to, akú dôležitosť kladieme spánku rozhodujú o tom, ako dobre sa nám bude spať.
Ak by som 10 rôznym ľuďom vymenovala 5 rôznych udalostí, každý z nich by za „veľkú udalosť“ považoval niečo iné. Toto krásne ilustruje, ako subjektívne vnímame stres a význam jednotlivých situácií.

Náš pohľad na situáciu ovplyvňuje to, či zaspíme
Príklad 1: Svadba
Pre niekoho je svadba veľkým životným momentom, ktorý vyvoláva radosť a zároveň nervozitu. Iní ľudia ju berú len ako formálnu oslavu a preto necítia veľký stres.
Typická reakcia:
„Nemôžem zaspať, stále myslím na detaily – čo ak niečo zabudneme?“ alebo „Musím sa dobre vyspať, zajtra je deň, na ktorý som čakala celý život“.
Na druhej strane tu máme ľudí, ktorí rozmýšľajú takto: „Ja si to užijem. Hostia sa zabavia, o nič nejde.“ alebo „Zajtra je to len o mne. Teším sa na to.“
Príklad 2: Skorý ranný let
Niekto sa budí každú hodinu zo strachu, že zaspí. Niekomu to nepríde ako veľký problém, ak si nastaví viacero budíkov. Alebo môžete mať strach zo skorého ranného vstávania – konkrétne z toho, že sa poriadne nevyspíte. Na druhej strane sú tu ľudia, ktorí noc pred odletom pracujú a pospia si v lietadle.
Typická reakcia:
„Stále kontrolujem hodinky, bojím sa, že zmeškám let.“ vs. „Ranný let? Jednoducho si nastavím dva budíky a ide sa!“ „Ráno musím skoro vstávať a bojím sa, že sa nevyspím!“ vs. „Dnes nebudem spať a pospím si radšej nadránom v lietadle“
Príklad 3: Dôležitá pracovná konferencia
Práca môže byť zdrojom veľkého stresu. Opäť je to ale o našom osobnom vnímaní rôznych situácií. Pre extroverta je napríklad taká konferencia príjemným časom s priateľmi, zatiaľ čo introverti sa môžu cítiť preťažený už len z predstavy networkingu.
Typická reakcia:
„Čo ak sa strápnim? Alebo čo ak sa ma niekto opýta otázku, na ktorú neviem odpovedať?“ vs.
„Teším sa na nové príležitosti a inšpiratívnych ľudí. Rád si vyskúšam niečo nové.“
Príklad 4: Štedrý deň
Pre niekoho je Štedrý deň veľkolepá rodinná udalosť plná očakávaní, radosti a vzrušenia ale aj stresu. Pre iného je len bežným sviatkom, ktorý neberie vážne.
Typická reakcia:
„Musí byť všetko dokonalé – večera, darčeky, atmosféra!“
„Hlavne nech je pokoj, nepreháňajme to.“
Príklad 5: Pohovor do zamestnania
Osoba 1: Profesionál vidí pohovor ako šancu posunúť sa v kariére.
Reakcia: „Som pripravený ukázať, čo vo mne je, a získať túto pozíciu.“
Osoba 2: Čerstvý absolvent bez skúseností pociťuje nervozitu a strach z neúspechu.
Reakcia: „Nemôžem spať, bojím sa, že nezvládnem otázky a neurobím dobrý dojem.“
Aké zásadné poučenie z toho vyplýva?
Neexistuje reálny, objektívny dôvod – „deň“ alebo faktor, ktorý nám všetkým nedovolí spať.
Všetko je o našom subjektívnom vnímaní – akú dôležitosť rôznym udalostiam pripisujeme, ako vnímame spánok, prečo sa nútime dobre vyspať, atď.
Viete, čo je skvelé? To, či sa vyspíte alebo nie, nerozhoduje o celkovom výsledku.
Je síce pravda, že každý z nás sa cíti lepšie po dobrom spánku, ale verte mi, že ani vaša skúška, ani pohovor a ani konferencia nezlyhajú len preto, že ste sa nevyspali.
Ako zaspať?
1. Zbavte sa zbytočného strachu
Jedna prebdená noc na váš život nebude mať drastický vplyv. Preto sa jej nebojte. V poslednej dobe sa zo spánku stáva silný predajný nástroj. Každý sa vám snaží predať „dokonalý spánok“. Ale veľakrát ide o zle interpretované fakty, prekrútené vety a vytrhávanie spánku z kontextu celkového zdravia a života.
Myslíte si, že pre dokonalé zdravie potrebujete presne 8 hodín spánku? Často sa to prezentuje ako 100% fakt.

Moje odporúčanie je: Nebojte sa jednej prebdenej noci. V deň pred veľkou udalosťou neprikladajte spánku veľkú váhu.
Prečo? Lebo váš organizmus je na takéto situácie pripravený.
Z pohľadu spánkovej biológie platí, že jednorazová prebdená noc má na náš výkon menší dopad, než si myslíme. Vaše telo má záložné mechanizmy – adrenalín a stresové hormóny, ako je kortizol – ktoré sa prirodzene uvoľnia, aby vás udržali v bdelom a funkčnom stave. Toto je evolučná výhoda, ktorú si nosíme so sebou: naši predkovia prežili mnoho bezsenných nocí, pretože boli vystavení hrozbám alebo museli čeliť náročným výzvam.
Navyše, väčšinu pocitu „únavy“ počas dňa spôsobuje psychická fixácia na to, že sme nespali, a nie reálna biologická vyčerpanosť. Ak sa rozhodnete, že sa budete sústrediť na nadchádzajúcu udalosť, váš mozog vám pomôže tým, že odsunie pocit nedostatku spánku na vedľajšiu koľaj.
A čo je najlepšie? Po veľkej udalosti si vaše telo dokáže ľahko dobehnúť stratený spánok, a to vo forme hlbších fáz spánku počas nasledujúcej noci. To znamená, že krátkodobý spánkový deficit je normálny a zvládnuteľný.
Ako zaspať? Nestresujte, uvoľnite sa. 🙂 Prečo sa vlastne bojíte nespať? Čo stojí za celým týmto strachom?
2. Ako zaspať? Staňte sa pánom vlastnej hlavy
Keby ste mali dokonalý dom a zrazu by sa v ňom objavili ploštice, čo by ste urobili?
a.) Okamžite by ste sa ich zbavili a už nikdy by ste nedovolili, aby sa situácia zopakovala.
b.) Ľahli by ste si priamo na plošticovú posteľ, nechali sa štípať a stresovali by ste, že váš život ovládli ploštice.
Tento drsný príklad som zvolila preto, aby ste si uvedomili, že negatívne myšlienky (ktoré vyvolávajú negatívne emócie) sú ako ploštice v krásnom dome. Vaša hlava je ako nádherný dom a je na vás, aby ste si v nej udržiavali poriadok.
Je úplne normálne, že sa vám ploštice budú chcieť pravidelne dostať do domu – ale prosím, elegantne ich vyhoďte. Neľahajte na nich.
Nemusíte im venovať pozornosť. Ako zaspať? Vedome vymeňte negatívne myšlienky za pozitívne.
Čo sa deje v našej hlave pred dôležitým dňom?
Keď človek začne rozmýšľať štýlom „musím spať“, v hlave sa začne rozbiehať často kontraproduktívny proces.
1. Začína to potrebou kontroly – chceme prebrať kontrolu nad spánkom
Myslíme si, že spánok je niečo, čo môžeme ovládať vôľou, podobne ako keď si ideme zacvičiť. Táto túžba po kontrole však spôsobí pravý opak. Spánok je úplne jednoduchý a prirodzený proces, ktorý nastáva, keď mu vytvoríme priestor – nie keď ho nútime. Nevieme ho vôľou ovládať. Čím viac sa snažíme spať, tým viac si spánok oddiaľujeme. Je to paradox. Ešte sa nikdy nikomu nepodarilo si vynútiť spánok. Nedokážeme vôľou ovplyvniť kedy zaspíme. Spánok je pravý opak denných aktivít – vyhráva ten, kto sa dokáže najviac uvoľniť, pustiť kontrolu a nechať sa unášať.
Typické myšlienky, ktoré spúšťajú stres:
„Musím zaspať, inak to zajtra nezvládnem.“
„Ako to, že ešte nespím? Musím spať lebo spánok je dôležitý pre zdravie. Teraz si veľmi škodím“.

2. Tlak spôsobuje odpor: Ako zaspať? Zbavte sa ho
Čím viac sa na spánok sústredíme, tým viac energie mu venujeme. Týmto paradoxne aktivujeme mozgové oblasti, ktoré sú zodpovedné za bdelosť. Mozog tak dostáva zmiešané signály: na jednej strane chcete spať, na druhej ho nútite zostať aktívny. Mozog si nedovolí „zaspať“ alebo „oddychovať,“ ak cíti, že ešte niečo musí urobiť.
V minulosti by toto „musím niečo urobiť“ mohlo znamenať vetu: „Musím zhasnúť oheň, aby mi v noci nevyhorel dom.“ Táto povinnosť je spojená aj s určitou dávkou stresu.
Rovnako to však platí so spánkom. „Musím zaspať, lebo sa musím dobre vyspať,“ vydáva mozgu rozkaz, že je v okolí niečo nebezpečné, čo musí byť urobené. Mozog je teda v stave ostražitosti a nedovolí vám spať.
Je to paradox života. 😀 Spánok je asi jediná oblasť, pri ktorej nadmerná snaha sabotuje výsledok. Spánok je podobne pasívny proces, ako dýchanie či jedenie a trávenie.
Myšlienky typu:
- Dnes musím ísť spať skôr!
- Musím urobiť všetko preto, aby som zaspal.
- Prečo ešte nespím? Zaspávam príliš dlho. Už som mal dávno spať. Prečo to nejde…
Práve tieto myšlienky vás pripravujú o dobrý spánok. Spánok nie je niečo, čo sa nedá vynútiť vôľou – čím viac sa snažíte, tým viac posielate svojmu mozgu signály, že ešte nie je čas na odpočinok.
3. Myseľ vám vytvára katastrofické scenáre
Keď spánok dlhšie neprichádza, začíname sa zamýšľať nad tým, aké hrozné dôsledky to bude mať. Naša predstavivosť vyrába tie najhoršie možné scenáre. Tieto myšlienky aktivujú stresové mechanizmy a produkciu kortizolu, čo nám už úplne bráni tomu, aby sme sa uvoľnili.
Reálne, ak sa nevyspíte, tak okrem únavy, nadmernej chuti na sladké a zníženej produktivity sa nič strašné nestane (ak ide o jednorazovú udalosť).
Vaša hlava vám však ukazuje absolútne hrozné a katastrofické scenáre, ktoré nie sú založené na pravde.
Inak verte mi, ak poviem, že tento stres a strach z prebdenej noci majú na naše telo oveľa väčší negatívny vplyv ako samotná noc bez spánku.
Ak večer rozmýšľate nad tým „ako zaspať“, tak si práve týmto spôsobom oddiaľujete spánok.
4. Začínate sa cykliť a neviete ako zaspať
Každá ďalšia negatívna myšlienka prihadzuje ďalší kus do puzzle úzkosti. Tento cyklus prehlbuje nespavosť a zosilňuje pocit zúfalstva.
Typická myšlienka:
„Musím zaspať, už sú 3:00 ráno. Čím dlhšie som hore, tým horšie to bude.“
„Už mám na spanie len 2 hodiny! Určite to nezvládnem.“
„Už svitá – je to strašné! Čo sa to so mnou deje, že nemôžem spať?!“
Aká je pravda?
Uvedomte si, že všetky tieto myšlienky nie sú realitou, ale len reakciou vášho mozgu na tlak, ktorý ste si sami vytvorili. Spánok je proces, nie úloha. Spánok je pre vás pôžitok, nie nepríjemná povinnosť.
- Nemusíte spať, aby ste zajtra fungovali. Telo vás podrží.
- Nemusíte sa kontrolovať. Dôverujte prirodzeným mechanizmom tela.
- Katastrofy, ktoré si predstavujete, sa s najväčšou pravdepodobnosťou nestanú.
V momente, keď si toto uvedomíte, môžete začať postupne púšťať tlak a prestať od seba očakávať nemožné. Jedinou „úlohou“ pred spánkom je vytvoriť si priestor na pokoj, nie na nútenie.
Telo zvládne jednu bezsennú noc bez problémov – je na to stavané.
Jedna prebdená noc nie je pre telo katastrofa. Naša biologická výbava je prispôsobená zvládať takéto situácie bez vážnych následkov, a to z dvoch dôvodov: evolučné mechanizmy a každodenné skúsenosti moderného človeka. Ako zaspať? Spoľahnite sa na telo, že to zvládne.
1. Evolučná odolnosť voči nedostatku spánku – v minulosti neriešili ako zaspať
Predstavte si našich predkov (homo sapiens alebo homo neanderthalensis): často museli ostať bdelí cez noc, či už kvôli hrozbe útoku predátorov, ochrane skupiny alebo hľadaniu útočiska. Prežiť znamenalo zostať v strehu, a preto sa vyvinul mechanizmus, ktorý umožňuje organizmu krátkodobo fungovať aj bez spánku. Telo pri takýchto situáciách automaticky spúšťa stresové hormóny, ako je kortizol a adrenalín, ktoré podporujú bdelosť, sústredenie a energiu.

2. Bežné prípady z moderného života
V súčasnosti zažívajú prebdené noci milióny ľudí – nočné smeny, starostlivosť o deti, cestovanie na dlhé vzdialenosti či dokonca jednoduchá zábava cez víkend. Mnohí si to ani neuvedomujú alebo to neriešia. Ak máte za sebou jednu noc bez spánku, nasledujúci deň pravdepodobne zvládnete vďaka tým istým mechanizmom, ktoré ľudia využívali po stáročia. Jedna prebdená noc vám dokonca ani výrazne neovplyvní výkon, ak vás čaká dôležitá prezentácia alebo skúška. Preto nestresujte.
3. Dlhodobé dôsledky verzus jednorazový výpadok
Zdravotné riziká sa objavujú až pri dlhodobom nedostatku spánku, nie pri jednorazovej prebdenej noci. Jediná noc bdenia nezničí vašu imunitu, nezníži vašu inteligenciu ani nezhorší fyzickú kondíciu. Dokonca aj športovci, ktorí zažívajú prebdené noci pred pretekmi, dokážu podávať výborné výkony. Ak na niečom vytrvalo pracujete roky, tak vám to jedna prebdená noc nevezme.
Ako zaspať? Uvoľnite tlak z toho, že musíte zaspať.
4. Telo si spánok dobehne
Po prebdenej noci má telo úžasnú schopnosť spánok „dohnať.“ Nasledujúcu noc automaticky upadnete do hlbších fáz spánku (REM a hlboký spánok), ktoré sú najdôležitejšie pre regeneráciu.
Posolstvo je jednoduché: Jedna bezsenná noc nie je dôvod na paniku. Vaše telo má v sebe systémy na zvládanie takýchto situácií, ktoré fungujú už tisíce rokov. A hoci sa možno budete cítiť trochu unavení, deň zvládnete bez vážnych problémov – rovnako ako to zvládajú rodičia malých detí, ľudia pracujúci v noci, cestovatelia alebo extrémni vlci (chronotypy), ktorých chronotyp sa nezhoduje s pracovným režimom. 😊
Čo by ste mali o spánku vedieť: Ako zaspať aj počas stresu
Ako si nastaviť správny mindset na pokojný spánok pred dôležitým dňom? Ako zaspať vždy a všade?
Pokojný spánok pred významnou udalosťou začína aj končí v hlave. Obavy, strach, stres, úzkosť, napätie, vzrušenie alebo očakávania sú jediné faktory, ktoré vám bránia spať.
Je to naozaj tak. V skutočnosti sa celý problém odohráva v tom, ako vnímame spánok a dôležitý deň. Neexistuje žiaden vonkajší faktor, ktorý by vám bránil spať – v podstate si v spaní bránite sami. Ale nevyčítajte si to. Vy za to v podstate nemôžete – v našej západnej civilizácii sme sa jednoducho celý život „učili,“ ako máme rozmýšľať. Váš mozog robí len to, čo videl – v škôlke, v škole, doma, v práci, atď.
Vždy sme sa učili sústrediť našu pozornosť len na výkon, úspech, odstraňovanie problémov. Ale takmer nikto z nás sa počas posledných 10 rokov večer pred spaním vedome neuvoľňoval.
Naučiť náš mozog uvoľniť sa, ignorovať negatívne myšlienky a dostať sa aj napriek tlaku do pokoja, je vec cviku.
Tak ako každé cvičenie – zlepšovať sa budete tréningom.
Čo je však na úvod podstatné, sú vaše presvedčenia, pravdy a koncepty, ktorým veríte alebo ich považujete za pravdivé. Teraz vám trošku rozbijem nervové spojenia a naštrbím to, čo považujete za fakt.

Zásadné pravdy o spánku
1. Prijmite, že dokonalý spánok nie je podmienkou úspechu
Jedna prebdená noc vás nezastaví, neovplyvní ani nezmení váš osud. Vaše telo má evolučné mechanizmy, ktoré vás podržia aj pri menšom alebo žiadnom množstve spánku. Predstavte si to takto: už ste pravdepodobne zažili dni, keď ste nespali dobre, no aj tak ste to vždy všetko zvládli. Ak by mala jedna prebdená noc človeka ovplyvniť, ďaleko by sme to ako populácia nedotiahli. 😀
Áno, spánok je mimoriadne dôležitý, ale my ľudia sme na takéto veci stavaní. Život, prírodné podmienky a vonkajšie faktory odjakživa ľudí vystavovali extrémom. Celý náš evolučný vývoj bol o drsných podmienkach, ktoré testovali našu odolnosť – vojny, pandémia, hladomor, živelná katastrofa, atď. Jedna prebdená noc je oproti tomu nič.
Nová myšlienka:
„Aj keď nebudem spať, stále dokážem podať skvelý výkon.“
„Ak sa dnes nevyspím, nič sa nedeje. Na svete existujú milióny ľudí, ktorí pracujú v noci. Aj ja to zvládnem a o to lepšie si pospím zajtra.“
2. Uvoľnite potrebu kontroly: Nerozmýšľajte nad tým, ako zaspať
Je to paradox, však? 😀 Celý život sa učíme, že mať veci pod kontrolou, pridať a venovať niečomu maximálne úsilie, je cestou k úspechu.
Nie však pri spánku.
Spánok nie je povinná úloha, ktorú dokážete ovládať vôľou. Čím viac sa snažíte, tým viac sa vám vzďaľuje. Pustite túto potrebu „ovládať spánok“ a namiesto toho prijmite, že zaspávanie je prirodzený proces, ktorý nastane, keď mu prestanete stáť v ceste.
Činnosti počas dňa vyžadujú vašu maximálnu kontrolu a snahu. V noci sa ale máte učiť pravý opak – pustiť všetko a dôverovať životu. Spánok príde, ak sa prestanete snažiť.
Myšlienka:
„Spánok príde, keď príde. Dovtedy som v pohode. Mám právo sa uvoľniť, nič nerobiť. Toto je môj tréning, vďaka ktorému sa musím naučiť veci pustiť.“
3. Zamerajte sa na prítomnosť, nie na zajtrajšok alebo na to, ako zaspať
Namiesto toho, aby ste premýšľali nad tým, ako zvládnete zajtrajší deň, zamerajte sa na to, ako si môžete vytvoriť pokoj práve teraz. Zajtrajšok začína až ráno. Celá noc je však pred vami.
Mnoho ľudí je radšej hore v noci. Vychutnávajú si to ticho a pokoj. Ak ste v strese a nemôžete zaspať, tak vstaňte a užite si noc. Ležať vystresovaný v posteli je horší variant, ako sa dobre zabaviť, spoznať samého seba a oddýchnuť si.
Mám pre vás dokonca jeden skvelý tip: Vezmite si diár alebo akýkoľvek zošit a začnite si do neho písať príbeh, v ktorom ste vy hlavná postava. Je úplne jedno, či pôjde o romantickú komédiu, váš vysnívaný život alebo fikciu. V príbehu môžete byť samy sebou alebo môžete byť postavou goblina a vaši priatelia tam budú ako elfovia. Je to na vás – dôležité je, aby ste boli kreatívni a aby vás príbeh vtiahol do deja. Napísať môžete naozaj čokoľvek.
Myšlienka:
„Zajtrajší deň začne až ráno. Dnes večer si dám priestor na odpočinok. Ak to nevyjde, užijem si čas, ktorý mám na to, aby som mal príjemné spomienky.“
4. Minimalizujte katastrofické scenáre
Vaša myseľ môže vytvárať obavy typu:
- „Ak nezaspím, zlyhám.“
- „Spánok je extrémne dôležitý. Ak sa nevyspím, ohrozím tým svoje zdravie.“
- „Musím zaspať, musím sa vyspať, ak chcem byť zajtra úspešný.“
Uvedomte si, že tieto myšlienky nie sú realita – prehovára k vám len váš stres.
Čo robiť v takomto prípade? Máte pocit, že ani už neviete, ako zaspať?
Nájdite logické protiargumenty: spomeňte si na situácie, keď ste niečo zvládli napriek únave. Spomeňte si na svoje detstvo alebo na obdobie puberty. Určite ste aspoň raz v živote vymenili spánok za zábavu. Na lyžiarskom výcviku, na festivaloch alebo na dovolenke nikto nemyslí úzkostlivo ohľadom spánku. Proste si užívame srandu, priateľov a žijeme naplno aj napriek tomu, že by sme mali spať.
Vidíte ten kontrast? Koľkokrát ste si v živote užívali čas naplno tak, že ste úplne zabudli na spánok?
A na druhej strane – koľkokrát sa vám už stalo, že ste sa báli, že sa dobre nevyspíte?
Je to o uhle pohľadu. Aj keď zábava na úkor spánku nie je vec, ktorú odporúčam, je stále oveľa lepšie nespať kvôli zábave, ako ležať celú noc v posteli, zažívať stres, úzkosť a strach z toho, či zaspíte.
Myšlienka, ktorou nahradíte stres:
„Môj mozog teraz len prehráva tie najhoršie scenáre. V skutočnosti bude všetko v poriadku.“
5. Dôverujte príprave. Viete, čo robíte. Viete, ako zaspať.
Ak ste sa na danú udalosť alebo veľký deň pripravovali, dôverujte svojmu úsiliu. Večer pred spaním si pripomeňte, že všetko podstatné už máte zvládnuté. Veci, ktoré dokážete ovplyvniť, ste si pripravili, a veci, nad ktorými nemáte kontrolu, neovplyvníte tak či tak (bez ohľadu na to, či spať budete alebo nie).
Myšlienka:
„Pripravil/a som sa najlepšie, ako som mohol/a. Zvyšok zvládnem zajtra. Verím sebe, že mám na to to zvládnuť. Zároveň dôverujem životu, že sa o mňa postará a všetko dopadne dobre.“
6. Vytvorte si rituál na upokojenie – mozog miluje asociácie
Z dlhodobého hľadiska je veľmi dobré, ak máte svoje vlastné zaručené tipy a zvyky, ktoré vás vedia upokojiť za každých okolností. Niektorí ľudia radi pozerajú na videá so šteniatkami, iných upokojuje horúci magnéziový kúpeľ či večerná prechádzka v lese.
Každý človek by mal mať niečo, čo ho vždy zaručene upokojí. Ja si napríklad na dovolenky (a úplne všade) so sebou nosím svoj vankúš v hodvábnej obliečke, na ktorom spím doma. Pre môj mozog je tento vankúš silný podnet, vďaka ktorému sa cítim aj v novom prostredí bezpečne a zaspím bez problémov. Ak by ste sa ma opýtali, či si so sebou na dovolenku vezmem radšej mobil alebo vankúš – bez váhania nechám mobil doma.
Aj vy by ste mali mať niečo, čo na vás funguje. Máte plyšáka? Nehanbite sa za neho. Noste si ho aj na služobné cesty. Máte deku? Vankúš? Obľúbenú hudbu? Seriál? Skvelé. Noc pred stresujúcim dňom je čas vytiahnuť tento kaliber.
Meditácia, hlboké dýchanie, teplý čaj alebo ľahká kniha môžu pomôcť vašej mysli prepnúť na režim oddychu. Ale aj tak je najlepšie, ak aj vy sami máte „to svoje,“ čo vás ihneď upokojí.
Niektorým ľuďom pomáha, ak ich objíme partner. Cítia pocit bezpečia. Objatie aktivuje parasympatický nervový systém, takže aj to môže fungovať.
Záver
Tento článok bol darček odo mňa pre vás :). Je taký menší manuál, ktorý vám poradí, ako sa vyspať v noci pred dôležitým dňom. Všetko podstatné, čo by ste si mali uvedomiť, je tu. Spánok je ale komplexná téma a ak vás zaujíma viac tipov ohľadom spánku, vypočujte si moje podcasty. Nájdete tu epizódy, v ktorých sa venujem rôznym témam a otázkam týkajúcich sa spánku.
Ak vás trápi nejaký problém a potrebujete poradiť v rámci spánku, môžete si u mňa zarezervovať konzultácie a poradenstvo. Som vám k dispozícií, ak máte len jednu rýchlu otázku či potrebujete komplexné riešenie a plán na mieru. Výber pomoci je široký. Verím, že vám článok pomohol a prajem veľa šťastia. Život je tu na to, aby sme si ho užívali. Aj stresujúce či „veľké“ momenty môžeme premeniť na zážitky, na ktoré sa budeme tešiť.
Mgr. Martina Sedláková