Z dôvodu dovolenky budú všetky objednávky prijaté medzi 4.7-12.7.2024 odoslané 15.7.2024. Ďakujeme za pochopenie.

Somnilokvia: Rozprávanie zo spánku je častejšie, ako si myslíte. Kedy naznačuje problém?

Tip pre Vás:

Vypočujte si viac o Spánku, Zdraví a o Mozgu v našom odbornom Podcaste Spi a Ži.

Povedal Vám už niekedy niekto, že rozprávate zo spánku ? Spíte vedľa partnera, ktorý si v noci mrmle nezrozumiteľné slová ? Už ste zažili to, že Vám niekto vynadal zo spánku ? 

Dnes sa pozrieme na jednu špecifickú parasomniu, ktorá je väčšinou neškodná, ale v partnerskom vzťahu dokáže potrápiť. Najmä, ak je Váš partner počas spánku taký hlučný, že sa kvôli nemu často budíte a neviete s tým nič urobiť. 

Ako je to vôbec možné, že zo spánku dokážeme rozprávať ? Prečo sa to deje ? Kedy to je a nie je v poriadku ? Môže byť rozprávanie zo spánku nebezpečné ?

Tak na tieto a mnoho ďalších otázok si dnes odpovieme. 

Na úvod si dáme trošku “nudnej” teórie ale verte mi, je naozaj potrebná. 

Rozprávanie zo spánku – Somnilokvia

Samotné rozprávanie zo spánku má svoje odborné a zaužívané pomenovanie. Označuje sa pojmom somnilokvia. Rozprávanie zo spánku je typom parasomnie

Parasomniespánkové poruchy, ktoré zahŕňajú abnormálne a nezvyčajné správanie sa počas spánku. 

Medzi parasomnie patria napríklad aj : syndróm explodujúcej hlavy, nočné mory, námesačnosť, spánkové paralýzy atď., Patrí sem skrátka všetko, čo sa vymyká “normálnemu” spánku

Ako vyzerá zdravý spánok?

Aký je to vlastne “normálny spánok” ? Taký, počas ktorého sa u vás neobjavuje nič rušivé, nebezpečné a abnormálne. To znamená, že po tom, ako zaspíte, prechádzate postupne a v správnom poradí jednotlivými  fázami spánkového cyklu. Počas toho správne dýchate, znižuje sa vám tepová frekvencia, pokojne ležíte, takmer vôbec sa nehýbete a ani nevykazujete žiadne rušivé zvuky. Neodchádzate nevedome z postele, nie ste agresívny a snívaju sa vám pokojné a príjemné sny. 

Rozprávanie zo spánku patrí medzi tie príjemnejšie parasomnie. Osoba, ktorá rozpráva zo spánku tým nie je nijako negatívne ovplyvnená. Nemala by mať ani nepríjemné sny a v ideálnom prípade si na nič ani nepamätá. Napriek tomu je však rozprávanie zo spánkuneprirodzené”. Počas noci by mali byť naše svaly paralyzované a nemali by sme byť schopní na sny nijako intenzívne reagovať. 

To, že je rozprávanie zo spánku abnormálne, teda vymyká sa normálnemu správaniu sa počas spánku, ešte neznamená, že nie je bežné. Somnilokvia je totižto jednou z najbežnejšie sa vyskytujúcich parasomnií

Koľko ľudí trpí somnilokviou?

Približne 70% ľudí na celom svete ju v určitom životnom období aspoň raz zažije. 

brain 1

Epizódy rozprávania zo spánku sa môžu pritrafiť v rôznych životných štádiách každému z nás.

Takéto rozprávanie môžeme pozorovať častejšie u malých detí. Uvádza sa, že až polovica všetkých detí vo veku od 3 do 10 rokov si občas niečo zo spánku rozpráva alebo zažíva inú parasomniu (rozprávanie zo spánku patrí k tým príjemnejším). Prieskum z roku 2004 ukázal, že viac ako 1 z 10 malých detí rozpráva počas spánku viac ako jednu noc v týždni.

Rozprávanie zo spánku u detí

U detí je tento jav relatívne normálny. Ak nie je sprevádzaný stavmi, kedy by sa vaše dieťa budilo s plačom, malo by problém s dýchaním, pomočovalo sa, malo nočné mory alebo ak to nenarúša kvalitu ich spánku – je to úplne v poriadku hneď z niekoľkých dôvodov:

Príčiny rozprávania zo spánku u malých detí

1. Prebiehajúci vývoj mozgu:

U malých detí je mozgová aktivita a samotný mozog ešte vo fáze vývoja. Ich mozgové centrá a kontrolné mechanizmy nie sú úplne vyvinuté, čo môže viesť k dočasnému narušeniu spánkových vzorcov a k prejavom somnilokie. 

2. Intenzívny spánkový cyklus:

Deti majú intenzívny spánkový cyklus, ktorý zahŕňa veľa fáz REM (Rapid Eye Movement) spánku. Deti majú prirodzene živšie sny a tie môžu byť sprevádzané abnormálnym správaním. 

3. Emocionálna a psychologická adaptácia:

Deti môžu prežívať a spracovávať rôzne emócie a zážitky počas spánku tak intenzívne, až sa to môže prejaviť vo forme somnilokvie. Malé deti sa v živote ešte len učia. S mnohými emocionálnymi zážitkami sa prvýkrát stretnú až v škôlke či škole. Všetky nové prežitky ich mozog potrebuje zaznamenať a spracovať. Konsolidácia spomienok, dlhodobá a krátkodobá pamäť, myšlienky a zážitky si mozog “upratuje” práve počas spánku. Pre deti je preto prirodzenejšie zažívať epizódy somnilokvie. 

Somnilokvia a genetika

Rozprávanie zo spánku môže byť podmienené aj geneticky. Aj keď sa presne nevie, ktoré konkrétne genetické variácie sú zodpovedné za somnilokviu, často pozorujeme, že sa somnilokvia vyskytuje u viacerých členov rodiny súčasne

Na rozdiel od väčšiny parasomnií, ku ktorým dochádza iba počas špecifických častí spánkového cyklu, sa rozprávanie zo spánku môže vyskytnúť počas REM fázy spánkového cyklu, aj mimo nej.

Štádium a závažnosť spánkovej parasomnie 

Rozprávanie zo spánku sa klasifikuje podľa štádií a závažnosti

Fáza 1 a 2: Počas týchto fáz nie je osoba, ktorá rozpráva zo spánku, tak hlboko zasiahnutá spánkom ako v fázach 3 a 4, a jeho/jej reč je ľahšie pochopiteľná. Keďže človek nie je v hlbokej fáze spánku, môže viesť celé konverzácie, ktoré majú logiku.

Fáza 3 a 4: Človek, ktorí rozpráva zo spánku, je v hlbšom štádiu spánkového cyklu, a jeho reč je obvykle ťažšie pochopiteľná. Môže znieť ako stonanie alebo nezmyselné bľabotanie. 

Podľa frekvencie výskytu určujeme závažnosť somnilokvia

Mierna: Rozprávanie v spánku sa vyskytujú menej ako raz za mesiac.

Stredná: Rozprávanie zo spánku sa vyskytuje raz alebo viackrát týždenne, ale nie každú noc. Hovorenie má len minimálny vplyv na spánok ostatných ľudí v miestnosti.

Závažné: Rozprávanie zo spánku sa vyskytuje každú noc a môže výrazne narušiť spánok ostatných ľudí v miestnosti.

rozpravanie zo spanku

Ako sa somnilokvia prejavuje?

Rozprávanie zo spánku sa prejavuje rôzne. Osoba môže rozprávať zrozumiteľne, nezrozumiteľne, nahlas alebo naopak veľmi potichu. Môže sa vyjadrovať v celých vetách alebo môže ísť o krátke výkriky, nezrozumiteľné mrmlanie alebo veľmi tichú reč. Zriedka však môže osoba aj nezmyselne spievať, hovoriť iným hlasom alebo jazykom, ako v skutočnosti. Takéto epizódy by však nemali trvať príliš dlho a určite nie celú noc. Podotýkam, že osoba by počas rozprávania zo spánku mala mať zatvorené oči, ležať a určite by nemala opúšťať posteľ.

Rozprávanie v spánku, ktoré sa zvyčajne vyskytuje samo o sebe je neškodné. V niektorých prípadoch však môže ísť o príznak vážnejšej poruchy spánku alebo zdravotného stavu. Porucha správania REM spánku (RBD) a spánkové terory “night terrors” sú dva typy porúch spánku, ktoré spôsobujú, že niektorí ľudia počas spánku kričia. Spánkové terory, nazývané aj nočné terory sú časté u malých detí a zvyčajne zahŕňajú desivé výkriky, mlátenie, plač a kopanie. Je ťažké zobudiť niekoho, kto má spánkový teror. Deti so spánkovým terorom zvyčajne rozprávajú zo spánku a sú aj námesačné.  

Ľudia s RBD, kričia, vrčia a fyzicky predvádzajú svoje sny, často násilne. Pri tejto poruche dochádza k strate svalovej atónie (ľudia môžu hýbať svalmi počas snívania). To znamená, že priamo reagujú na svoje sny – často nebezpečnými pohybmi pre seba a svoje okolie.

Rozprávanie v spánku sa môže vyskytnúť aj pri námesačnej chôdzi a poruche príjmu potravy súvisiacej so spánkom NS-RED. Nocturnal Sleep-Related Eating Disorder je porucha spánku, ktorá sa vyznačuje príjmom potravy počas spánku, pričom jednotlivec si nie je úplne vedomý svojho konania

Rozprávanie zo spánku môže byť zamieňané s poruchou dýchania (ktorá nemá nič spoločné so somnilokviou), pri ktorej človek stoná, lapá po dychu alebo si “pofukuje”. Rozprávanie zo spánku nikdy nesmie byť sprevádzané poruchami rytmu dýchania. Pozor na toto mylné vnímanie!

Kedy je rozprávanie zo spánku bezpečné?

Ak človek, ktorý rozpráva zo spánku:

  1. Dobre dýcha – to znamená, že nezadržiava dych, nemá problémy s nádychom alebo výdychom.
  2. Nechrápe.
  3. Ak sa nebudí celý spotený, vystrašený a roztrasený.
  4. Ak netrpí intenzívnymi bolesťami hlavy počas dňa.
  5. Ak netrpí nadmernou dennou únavou.
  6. Ak netrpí erektilnou dysfunkciou.
  7. Ak netrpí zmätením, halucináciami a dezorientáciou. 
  8. Ak človek netrpí subjektívnym pocitom, že jeho spánok je zlý a nedostatočný.

Ak človek vedľa Vás rozpráva zo spánku, tak hlavne sledujte či nevykrikuje, neplače, nevrieska, nepohybuje sa alebo neodchádza z postele. Ak vyzerá byť v poriadku, je kľudný a ráno je oddýchnutý, tak je to v poriadku.  

Ešte dodám, že somnilokvia by nikdy nemala trvať viac ako 30 minút (aj to je veľa). 

Somnilokvia by mala trvať len niekoľko sekúnd až pár minút a človek by počas nej nemal výrazne a zreteľne nahlas spievať, mať jasný príhovor a vykazovať pohyby tela alebo byť agresívny. 

Kedy sa Somnilokvia môže objaviť? 

Stres

Somnilokvia je často prítomná u ľudí, ktorí majú náročné stresové obdobie alebo cítia duševný nepokoj

Rozprávanie zo spánku sa výrazne prejavuje u jedincov s duševnými problémami alebo stavmi, akými je posttraumatická stresová porucha (PTSD), depresia alebo úzkosť. Rozprávanie zo spánku môže byť v tomto prípade spojené aj s nočnými morami a to najmä u detí, pubertiakov a žien v menopauze. Zistilo sa tiež, že rozprávanie zo spánku je parasomnia, ktorá sa často vyskytuje spolu/v koexistencii s námesačnosťou, škrípaním zubov a nočnými morami.

Lieky

Somnilokviu môžu vyvolať aj lieky

Niektoré lieky, akými sú napríklad antidepresíva, môžu spôsobiť rozprávanie zo spánku. Tieto látky podnecujú a zvyšujú svalový tonus v REM fáze spánku, čo môže vyvolať parasomniu, akou je rozprávanie počas spánku alebo dokonca aj námesačnosť. 

Na rozprávanie zo spánku môže mať vplyv aj užívanie alkoholu. Alkohol zintenzívňuje rôzne neprirodzené prejavy počas spánku. 

Zdravotný stav

Niekedy sa rozprávanie zo spánku môže vyskytnúť pod vplyvom vonkajších faktorov, ktoré aktuálne ovplyvňujú náš život. Môže ho vyvolať aj:

  • Choroba
  • Horúčka
  • Problémy týkajúce sa duševného zdravia (depresia, úzkosť, panika)
  • Spánková deprivácia

Kedy navštívíť lekára

Rozprávanie zo spánku zvyčajne nie je vážnym zdravotným stavom, ale sú chvíle, kedy by bolo vhodné navštíviť lekára.

Ak máte podozrenie, že vaše rozprávanie zo spánku je príznakom inej, závažnejšej poruchy spánku, napríklad námesačnosťou alebo spánkovej apnoe, je vhodné navštíviť lekára pre úplné vyšetrenie. Ak začnete zo spánku prvýkrát rozprávať po 25. roku života, je tiež vhodnejšie poradiť sa s lekárom alebo si aspoň kúpiť prístroj na monitorovanie spánku.

Ak máte náročnejšie obdobie, ta počkajte a sledujte, či rozprávanie zo spánku odíde.  Rozprávanie zo spánku, ktoré sa objaví neskôr v živote môže byť spôsobené začínajúcim zdravotným problémom. Preto, ak sa u vás nevyskytuje žiadna z príčin spomínaných vyššie (lieky, horúčka, stres..) poraďte sa so svojím lekárom, ak rozprávanie zo spánku nezmizne ani po 2 mesiacoch, ak sa zhoršuje, alebo ak sa k nemu pridali iné poruchy (napríklad nočné mory).

somnilokvia

Gameri, počítačové hry, alkohol a rozprávanie zo spánku

Alkohol

Alkohol môže byť významný faktor, ktorý bude ovplyvňovať to, či zo spánku rozprávate alebo nie. Pre predstavu Vám skúsim vysvetliť prečo by alkohol mohol spustiť epizódy somnilokvie. Alkohol dokáže výrazne narušiť architektúru spánku, vrátane REM spánku. Nemyslím tým len to, že jednotlive fázy a štádia spánkového cyklu môžu byť abnormálne – máte kratší hlboký spánok, menej REM fáz – ale aj priebeh a architektúra každého z nich vie byť rozladená – hlboký spánok nie je dostatočne kvalitný, REM je narušený, sny sú intenzívne atď.,


Počas REM spánku je telo za normálnych okolností paralyzované, s výnimkou očí a svalov zodpovedných za dýchanie a pohyb očí. Alkohol môže ovplyvniť mozog natoľko, že svalová paralýza bude narušená, čo povedie k zvýšenej motorickej aktivite počas spánku a to sa môže prejaviť rozprávaním počas spánku.
Alkohol utlmuje centrálny nervový systém a narúša normálne vzorce mozgovej aktivity počas spánku. Často vedie k zvýšenej mozgovej aktivite počas spánku, čo sa môže prejaviť rozprávaním zo spánku.

Počítačové hry

Na záver vám poviem o jednej zaujímavosti. V oblasti spánku sa pohybujem už roky a teda musím povedať, že rozprávanie zo spánku patrí medzi najčastejšie diskutované témy vo voľnej konverzácii, ktoré s ľuďmi mám. Minimálne raz do týždňa sa mi niekto na “rozprávanie zo spánku” sťažuje. Čo som si však začala počas rokov všímať je to, že z drvivej väčšiny ide o chlapcov.

Keďže sa zaujímam aj o témy týkajuce sa mozgu, vrátane vplyvu hier a sociálnych sieti na jeho funkciu a vývoj, tak nejak som sa často na diskusných fórach začala stretávať s otázkami “prečo rozprávam zo spánku, keď večer hrám počítačové hry”. Táto téma ma veľmi zaujala pretože keď som sa spätne začala rozprávať s ľuďmi v mojom okolí, ktorých trápi rozprávanie zo spánku, v drvivej väčšine šlo o chlapcov ale aj mužov – gamerov.


Veda o tejto súvislosti zatiaľ nevie vôbec nič, neviem, či to bude v dohľadnej dobe skúmať, ale je veľmi zaujímavé sledovať, že ľudské skúsenosti hovoria o tom, že rozprávanie zo spánku býva priamo spojené s tým, či človek večer hral na počítači.


Je jasné, že hranie počítačových hier zapája v našom mozgu jednotlivé časti a centrá tak, ako sme to nezažili nikdy predtým. Človek v takejto hre musí expresne rýchlo spracovávať množstvo vizuálnych, zvukových a informačných podnetov. Musí sa vedieť strategicky rozhodovať a ešte k tomu hru ovládať prostredníctvom jemnej motoriky. Pre náš mozog je to práca, akú nikdy pred vynájdením počítačových hier nezažil. Je možné, že sa to odráža aj na našom spánku. Koniec koncov, všetko, čo v živote robíme má vplyv na nejaký aspekt nášho života.


Takže, na vedecké štúdie si budeme musieť ešte počkať (ak niekedy nejaké nestranne financované budú) ale pre zaujímavosť vám poviem, ako by mohli počítačové hry ovplyniť spánok a viesť k rozprávaniu zo spánku.

Čo sa deje s mozgom počas hrania počítačových hier?


Čo sa deje s mozgom počas hrania videohier, počítačových hier atď., ? V prvom rade dochádza k veľmi vysokej kognitívnej stimulácií. Videohry často vyžadujú vysokú úroveň kognitívneho zapojenia, najmä tie, ktoré zahŕňajú rýchlu akciu alebo riešenie problémov. Videohry si vyžadujú vašu neustálu pozornosť, rozhodovanie sa a rýchle reakcie. Zapájanie sa do duševne náročných činností tesne pred spaním môže zvyšovať pravdepodobnosť, že budete v spánku rozprávať. Je to tak preto, lebo Váš mozog potrebuje v noci spracovať obsah takejto hry.

Pre mozog nie je hranie hry menej dôležitá činnosť, ako napríklad káva s kolegami. Mozog pri spracovávaní takýchto podnetov, ktoré sú navyše spojené s určitou emóciou, nerozlišuje, či ide o virtuálnu realitu alebo skutočnosť. Rozmýšľajte nad tým tak, že pre náš mozog je všetko skutočnosť. Niektoré hry na počítači môžu navyše vyvolať silné emocionálne reakcie, ako je vzrušenie, frustrácia, strach alebo hnev. Emócie, ktoré cítime počas hry, najmä ak hráme proti niekomu inému, bývajú často veľmi intenzívne. Veď si len skúste spomenúť na to, ako ste reagovali, keď ste niekedy v živote prehrali. Tieto intenzívne emócie môžu ovplyvniť obsah snov a dokonca, ak si dieťa pred spaním neoddýchne, neurobí mentálnu regeneráciu, tak môžu pretrvávať počas celého spánku.

To nie je ideálne. Vzrušenie, ktoré ľudia cítia počas a po hraní hier na počítači brániť v tom, aby sa človek uvoľnil a vstúpil do hlbších a regeneratívnejších fáz spánku. Akékoľvek zmeny v architektúre a kvalite spánku sa už môžu odzrkadliť na rôznych poruchách – vrátane rozprávania zo spánku.


Ďalším dôležitým faktom je aj to, že mnoho hier sa odohráva v online priestore určenom pre viacerých hráčov. Sociálne interakcie (aj keď sú virtuálne) sú pre náš mozog extrémne podstatné. My ľudia sme sociálne bytosti. Žijeme v skupinách a to nás napĺňa. Človek nie je samotársky tvor – a na iných ľuďoch nám záleží. Riešenie konfliktov, hádok, súťaži s protihráčmi je veľmi intenzívnym zážitkom pre náš mozog. Je takmer isté, že to bude v REM fáze intenzívne spracovávať. Možno až tak intenzívne, že budete počas snívania rozprávať a reagovať na sen. Takisto sa môže stať to, že sa obsah hier začlení do snov a to v človeku vyvolá emocionálnu odpoveď.

Sny, ktoré obsahujú prvky z videohier/hier, môžu vyvolať rozprávanie v spánku, pretože sa jednotlivci snažia verbálne reagovať na obsah sna a opäť to môže skončiť somnilokviou. Nezabúdajte ani na to, že mozog pokračuje v spracovávaní a integrácii informácií z videohier/hier aj po skončení hry. Navyše, ak človek zaspáva a počas má vtieravé myšlienky týkajuce sa hry, aj to môže spôsobiť intenzívnu aktivitu mozgu, napätie počas spánku a rozprávanie zo spánku.

Pamätajte, v REM fáze náš mozog spracováva všetky zážitky, spomienky, informácie, s ktorými sa počas dňa stretol. Hranie počítačových hier musí byť tiež nejako spracované, zapísané, uložené. My ľudia sme individuálne bytosti – niekto je citlivejší, iní miluje horory (aj keď milovať strach a vystavovať sa mu neodporúčam ..). Každý môže na videohry, počítačové alebo online hry reagovať inak. Ja tu dôvody, prečo by človek hrajúci hry (alebo profesionálny gamer) mal rozprávať zo spánku, vidím, vidia ich aj mnohí rodičia, s ktorými som komunikovala. Určite to nie je jediný dôvod a spúšťač – môže to byť však zaujímavý faktor. Uvidíme, či sa v priebehu najbližších rokov niečo zmení z pohľadu vedy.

Ak však máte doma dieťa, ktoré rozpráva zo spánku – skúste pozorovať ako sa rozprávanie stupňuje v rámci hrania hier a používania počítača prípadne sociálnych sieti. Možno nenájdete žiadnu súvislosť a možno aj prídete na to, že rozprávaniu sa dá predísť, ak sa zvolí správna spánková hygiena a zdravý častový manažment hrania hier.

Viac článkov z kategórie "Veda o spánku"